BARTIN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Sportif Etkinlikler

Doğa Yürüyüşü

Bartın yayları, ortalama 1000 metre yükseklikte yeşile bürünmüş ormanlar ve ortasında benek misali geçici ikamet yerleri, zengin flora ve fauna ve muhteşem manzaralar ile birer çekim alanıdır. Bartın, yeni parkurlar arayan doğa yürüyüşçülerine zengin seçenekler sunmaktadır.

12. fotoğraf uluyayla.jpg

Avcılık

Bartın, zengin bir av ve yaban hayatına sahiptir. Sadece Bartın-Kastamonu Küre dağları Milli Parkı içerisinde, 40 memeli hayvan türü ile 129 kuş türüne rastlanmıştır. Bartın'da sezon boyunca kara avcılığına Uluyayla, Kurucaşile kırsal kesimi, Kayabaşı, Kayadibi, Büyükdüz, Sarıçicek, Kokurdan, Turanlar gibi yöreler olanak verir. Bölgede mevsimine göre ördek, kaz, bıldırcın, toy, üveyik, çulluk, geyik, tavşan ve yaban keçisi gibi av hayvanlarını bulmak mümkündür.

ZONİ YAYLASI (3).jpg

Olta Balıkçılığı

Bartın sahillerinde bol miktarda bulunan mezgit, istavrit, çinakop, lüfer, kefal, kalkan, palamut, zargana, karagöz gibi balık türlerinin, değişik olta teknikleriyle yakalamak mümkündür.


Sualtı Dalış ve Yelkencilik

Karadeniz'in Bartın'a ait bölümü kristal duruluğunda ve turkuaz renkli sularında, batık zenginlikler bulundurur. Ayrıca yelkencilik de sportif etkinliklerin bir diğeridir.

Yelkencilik.JPG