BARTIN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kongre Turizmi

“Ülkemizde turizmin başladığı yer” olarak bilinen Amasra; son yıllarda Kongreler için Üniversitelerimizden yoğun talepler almaktadır.Bartın ve özellikle Amasra; kültürel ve doğal potansiyeliyle yaşadığı turizm hareketliliğini, yakın bir gelecekte bu tür organizasyonları gerçekleştirerek daha da artıracaktır.

Tur Olanakları

Bartın, Karadeniz bölgesinin batı bölümünde, Karadeniz ile Abant Gölü, Yedigöller, Ilgaz Dağı ve müze kenti Safranbolu’nun çevrelediği seçkin bir alanda yer almaktadır. Gerek bu konumu ve gerekse Kültür, deniz,doğa, dağ, yayla ve av turizmine olanak sağlayan oldukça zengin tarihi, arkeolojik, kültürel, folklorik ve doğal turizm potansiyeliyle bölgenin cazibe merkezi olma yolundadır.

Bartın, ziyaretçilerine el değmemiş bu güzellikleri görme, arama, keşfetme ve yaşama olanaklarını sunarken, konumu itibariyle değişik yollardan geliş-dönüş seçeneği ile de daha çok turistik yöreyi tanıma şansı yaratmaktadır.

Bartın’a düzenlenecek 5 günlük TUR’da neler görüp, yaşayabilirsiniz?

Birinci Gün: Bartın merkezinde Taşhan, Şadırvan, Camiler ve Ebu Derda Türbesi, Kilise binası, köprüler, Yerel Mimari örneklerinden Bartın Evleri, Güzelcehisar’da Cenevizlilerden kalma Kale kalıntıları ile kıyı şeridindeki doğal güzellikler ve mağaralar gezilip görülebilir. Kızılkum, Moğada, İnkumu ve Güzelcehisar plajlarında serinlemek veya Şehir Hamamı’nda terlemek olasıdır.

İkinci Gün: Amasra’da Müze, Amasra Kalesi, Bedesten, Cami ve Kilise, Osmanlı Hamamı, Antik Tiyatro kalıntıları, Akropal ve Necropal, Toprakaltı Galerileri, Kuşkayası Anıtı, doğa harikası Gürcüoluk Mağarası ile Amasra, Çakraz, Göçkün ve Akkonak Plajları çevresindeki tarihi ve doğal güzellikleri gezip görebilir, temiz ve ince kumlu plajlarda deniz, güneş ve doğanın tadına varabilirsiniz.

Üçüncü Gün: Sarp kayaların denizle buluştuğu Kurucaşile, Tekkeönü ve Kapısuyu Plajlarında serinleyebilirsiniz. Ayrıca, plaj çevresindeki doğal güzellikler, Tekkeönü Kalesi kalıntıları, Hisarkale Mahzeni, Akkaya ve Kümes Perikayaları, Tekkeönü ve Kapısuyu Yat ve Balıkçı Teknelerinin yapıldığı Tersaneler gezilip görülebilir. Yine, Kraliçe Elizabeth 1. devrenin en ünlü İngiliz Gemicisi Sir Francis Drake’nin efsane gemisi Golden -Hind’in bir eşinin yapıldığı Tekkeönü ndeki tersanede bu gemilerden birisine veya yapımına rastlamanız olasıdır.

Dördüncü Gün: Dağ, Yayla ve Av Turizmi açısından olaganüstü güzellikler sunan Uluyayla ve Ardıç Yaylasında doğa ile başbaşa kalabilir, yeşilin her tonunu ve çeşitli renkleri bir arada bulunduran, ıssız ormana kaplı ve yüksekliği 300-1400 M arasında değişen dağ ve tepelerde yürüyebilir, tırmanabilir ve avlanabilirsiniz. Ayrıca ; Ulukaya Şelalesini ve Ulukaya Mağarasını gezip görebilir, yayla havasını soluyup dinlenebilirsiniz.

Beşinci Gün: Bu gününüzü sadece Küre Dağları Milli Parkı’na ayırmalısınız.